Friday, June 23, 2006

New York - Pompeje fotografa Jana Lukase

Originální projekt, instalovaný v jižních hradních zahradách - v Rajské zahradě a Na Valech je zaměřen na současnou českou fotografii, tentokrát jde o cyklus nazvaný New York - Pompeje fotografa Jana Lukase. Unikátní soubor 26 velkoformátových zvětšenin černobílých a barevných snímků jednadevadesátiletého klasika je v tomto rozsahu vystaven v České republice poprvé.
Jan Lukas se narodil v Českých Budějovicích v roce 1915, začal fotografovat už jako dvanáctiletý. Svět zachycoval nejen dokumentačně a reportážně, ale i s originálním výtvarným citem. Tematická šíře jeho tvorby sahá od krajinářských fotografií přes reportáže až k portrétu. Největší mistrovství prokázal ve fotografiích žánrových. Ve třicátých letech patřil s Karlem Hájkem a Václavem Jírů k zakládající generaci českých fotoreportérů. V roce 1946 vydal pozoruhodnou publikaci Země a lidé, jeho kniha Moskva z roku 1963 byla zničena po intervenci sovětského velvyslance. V roce 1965 odešel do Spojených států.
Po získání amerického občanství v roce 1971 začal pracovat na cyklu Ostrované, v němž dokumentoval život na Manhattanu, v Jeruzalémě, tehdejším západním Berlíně či na Tchajwanu. V roce 1968 představil v New Yorku soubor Pražský deník 1938 - 1965, který patří k zásadním cyklům v kontextu české fotografie. K těm se řadí i cyklus New York - Pompeje. Z jeho rozsáhlé tvorby se zachovala jen část, neboť jako člověk tajně opouštějící vlast propašoval do zahraničí jen něco ze své práce. Mnoho negativů, vzniklých před rokem 1965, se ztratilo. Některé se po letech našly v Uměleckoprůmyslovém muzeu, největší část negativů z let 1930 - 1965 je však stále nezvěstná.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home